Çağımızın en kötü hastalıklarından birisi, beynimizin en önemli bölümleri arasında bulunan hafızayı deaktif kılanAlzheimer hastalığı. 65-70 arasındaki insanların %1’inde görülen bu kötü hastalık, yıllardır süren çalışmalara rağmen tam olarak iyileştirilebilmiş değil. Hala kesin bir iyileştirme yöntemi bulunabilmiş değil ancak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedavi büyük bir önem taşıyor.

Erken tedavinin çok önemli olması nedeniyle bu konuda çalışmalar yapan bilim adamları, sadece 15 yaşında olan bir öğrencinin geliştirdiği yöntemi kullanmaya hazırlanıyorlar. İngiltere’de yaşayan Krtin Nithiyanandam, insan vücudunda bir trojan gibi dolaşan ve ilerleyen senelerde Alzheimer’a neden olabilecek maddelerin tespitinde kullanılan bir antikor keşfetti. Bu antikorlar vücuda enjekte edilmeleriyle birlikte beyinde bulunan sinirlere doğru hareket ediyorlar ve bu sinirlerin arasında, bağlanmak amacıyla nörotoksik proteinler arıyorlar. Nörotoksik proteinler, bilim adamlarının yaptığı son keşiflere göre Alzheimer hastalığının ilk seviyelerinde oluşan bir çeşit madde.

Bu maddelerin tespitini yapabilen ve MRI makinesinde bile görülebilmelerini sağlayan antikor, söylenene göre nörotoksik proteinlerle savaşıyor ve hastalığın ilk seviyelerinde oluşmasını engelleyebiliyor. Sadece 15 yaşında olmasına rağmen bu önemli hastalığın tespitinde bu kadar önemli bir buluşa imza atan Krtin Nithiyanandam, yeni yöntemiyle Google Science Fair Prize‘a katılacak ve yarışmayı kazanmayı deneyecek. Genç bilim adamına yarışmada başarılar diliyor ve geliştirdiği tespit yönteminin bu hastalığı bitirmesini umuyorum.