Kapat
Teknoloji 209 0

İşletmeler için Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Google Glass

Google Glass işletmeler için yeni artırılmış gerçeklik gözlükleriyle Microsoft HoloLens’e Meydan okudu

Google Glass, Microsoft’un HoloLens’ine işletmelere yönelik olan Artırılmış Gerçeklik gözlüklerinin yeni bir sürümüyle meydan okuyor, iki yıl önce başlayan cihazın geliştirilmesine devam ediliyor.

Google geçtiğimiz günlerde fabrika katındaki veya sahadaki işçiler için ikinci nesil Google Glass Enterprise sürümünü duyurdu. Şirket, Gözlüğün yeni sürümünün daha iyi pil ömrüne, gelişmiş bir kameraya ve önceki modele göre daha yeni özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

999 dolarlık MSRP ile Google Glass, 3.500 dolarlık Microsoft HoloLens 2 Development Edition‘dan önemli ölçüde daha ucuzdur. Google, cihazları bir ortak ağı aracılığıyla satacağını, ancak çıkış tarihi vermediğini söyledi. Ortaklar, bir kerelik ücretlerin yanı sıra abonelik seçenekleri de dahil olmak üzere cihaz için çeşitli fiyatlandırma planları sunabilir.

Google ve Microsoft, artırılmış ve sanal gerçeklik için tüketici pazarından çıkarak, bunun yerine insanların inşaat, lojistik ve üretim gibi sektörlerde daha verimli çalışmalarına yardımcı olmaya odaklandı. Cihazlar çalışanlara planları, el kitaplarını ve diğer önemli belgelerin görüntülerini gerçek dünyaya yansıtabilmelerini sağlıyor, böylece karmaşık projeler üzerinde kolaylıkla çalışabiliyorlar

Google, ilk kez 2012’de ilan edilen Google Glass ile tüketicileri hedef aldı. 2015’e gelindiğinde, Google artık aldığı karar ile tüketicilere Google Glass satmıyordu.

Bununla birlikte, Google cihazı geliştirmeye devam edeceğine söz verdi ve 2017’de Google Glass’a odaklanarak yeniden başlattı. Bugün piyasaya sürülen yeni cihaz Qualcomm Snapdragon XR1 platformunda çalışıyor ve selefinden daha güçlü bir çekirdek ve yapay zeka motoru sunuyor.

Tüketici odaklı orijinallere göre tipik gözlüklere daha çok benzeyen cihazın görünümü, iki yıl önce piyasaya sürülen işletmeler için ilk nesil Google Glass’dan oldukça farklı.

Google, kaç şirketin Glass kullandığını paylaşmıyor ancak müşterileri arasında AGCO, Deutsche Post DHL Grubu, Sutter Sağlık ve H.B Fuller bulunuyor.

Space X’in Google Glass üzerinde yapılan çalışması, cihazı kurumsal çabaları ölçeklemek amacıyla Google’a, “moonshot” projeleri üzerinde çalışacak şekilde geliştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir