Kapat
Teknoloji 180 0

İşyerinde AR (Arttırılmış Gerçeklik) Verimliliği

Arttırılmış gerçeklik saha çalışanları için ofisdeki iş arkadalşarı ile bağlantıda kalmanın bir yolu olarak işbirliği ve verimlilik faktörü sebebiyle kendisine yer buluyor.

Eskiden bilim kurgu romanlarında, arttırılmış gerçeklik (AR) işyerinde giderek daha fazla işbirliği ve üretime katkı sağlıyordu.

İlkel AR sistemleri, 1960’lara dayanmasına rağmen, bugün çoğunlukla akıllı nesnelere veya bir akıllı telefona veya tablet kameraya yerleştirilmiş bir baş üstü ekranı kullanarak sanal nesneleri ve bilgileri fiziksel ortamlara yerleştirmek için kullanılmaktadır.

Örnek Olarak, Pokemon GO!

AR geliştikçe, iş ilgisi arttı – gelecek birkaç yıl içinde devam etmesi beklenen bir eğilim. IDC’nin Dünya Çapında Yarı Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Harcama Kılavuzuna göre, AR ve sanal gerçeklik (VR) ‘deki küresel harcamalar bu yıl 16.8 milyar dolara çıktı ve 2023’te 160 milyar dolara ulaşması bekleniyor. AR pazarını 2023’te 61,4 milyar dolar olarak değerlendiriyor, bu yılki seviyelere göre hala keskin bir şekilde yükseliyor.

İşletmelerin, IDC’ye göre, fabrika katında çalışırken olduğu gibi hands-free bilgisayar cihazlarına ihtiyaç duyan saha çalışanlarından gelen talep ile birlikte, bu harcamaların büyük bir kısmını telafi etmesi bekleniyor.

Ofis çalışanları için AR, çalışanların işbirliğine bir nimet olarak görülmektedir; Küresel gibi şirketler teknolojinin uzaktaki meslektaşlarının “yüz yüze” iletişim kurmasına ve 3D nesnelerde gerçek zamanlı olarak düzenlemeler yapmasına izin vermesini bekliyor.

IDC araştırma direktörü Marcus Torchia, “Artırılmış gerçeklik, işleri kolaylaştırma, kaynaklara erişim sağlama ve karmaşık sorunları çözme kabiliyeti nedeniyle ticari pazarda pay kazanıyor” dedi. “İmalat, kamu hizmetleri, telekomünikasyon ve lojistik gibi endüstriler, montaj, bakım ve onarım gibi işleri yapmak için AR‘yi giderek daha fazla benimsiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir