Kapat
İnceleme 1.887 1

Web siteleri tam ekran görüntüsü alma

 

Çoğu webmasterin büyük problemlerinden biri de web sitelerinin tamamının ekran görüntüsünü almak.

Chrome sağ olsun bu probleme bir çözüm bulmuş. Chrome’nin “Awesome Screenshot” eklentisi sayesinde ekran görüntüsünün ister tamamı, ister seçili bölümünü alabiliyor ve kaydetmeden önce de üzerinde paint benzeri bir editörü ile kırpma ve düzenleme yapabiliyorsunuz.

Bu hem fonksiyonel, hemde eğlenceli eklentiyi detaylı bir şekilde inceleyelim;

Eklentiyi Kurmak için buraya tıklamanız yeterli “Awesome Screenshot”
Açılan pencerede + Chrome’a Ekle butonuna basıyoruz ve çıkan mini pop-up da uzantı ekle butonuna basıp internet hızınızın durumuna göre 1 dakikayı aşmayacak bir vakit bekliyoruz. Bu sürede eklenti Chrome tarayıcınıza ekleniyor.

Ekleme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra sizi “eklentiyi biz geliştirdik bak bunlar da güncellemer” vs. diye kendi siteleri olan appchangelog.com u yeni sekmede açıyor. Açılan sekmeyi kapatabilirsiniz orası ile işinizin olduğunu pek sanmıyorum 😀

Bu kadar basit, şimdi kullanımını inceleyelim;

Ekran görüntüsü almasını istediğiniz web sayfasını açın ve yüklenmesini bekleyin,
ardından adres çubuğunuzun sağ tarafında eklentinin iconunu göreceksiniz,  icona tıklayın,
drop down menü açılacak, bu menüdeki seçenekleri açıklayacak olursak;

Capture visiple part of page : Web sayfasının ekran görüldüğü kadarını yakalar, yani “prnt sc” tuşu ie aynı işlevi görür. Tek artısı görüntüyü aldıktan sonra edit sayfasına yönlendirmesi ve kırparak editlemenize sunmasıdır.

Capture selected area : Mause ile seçtiğiniz bölümün ekran görüntüsünü almanızı sağlar, Win10 da “ekran alıntısı aracı” aracı ile aynı işlevi görür, buna da artısı yine sonrasındaki edit seçeneği diyebiliriz.

Capture entire page : Bizi asıl ilgilendiren seçenek, bu seçenek tüm sayfayı yukardan aşağıya tarayarak edit sayfasına yönlendirir ve istediğimiz mükemmel görüntüyü bize verir. 👍

Select a local image : Bu seçenek ise ekran yakalamadan bilgisayarınızda olan bir resmi direk edit sayfasında açar ve üzerine yazılar yazıp şekiller çizmenizi sağlar, Her windowsun kendisinde paint varken ihtiyaç duyulur mu ? Bilemedim. Ancak yine buranın da bir artısı var. Bilgisayarınzdan birine bir resmi link olarak atacaksanız, üzerine yazılar yazıp, kırpıp resmin adresini göndermeniz için hızlı bir yol olabilir. Düşündüğümüzde Paintte işaretleyip, hizliresim.com tarzı sitelere resmi yükleyip resim adresini alana kadar bu yöntem yine daha hızlı.

Capture desktop : Bu son seçenek ise masaüstü görüntüsünü veya açık olan pencerenizin görüntüsünü almaya yarıyor. Açıkcası çok da kullanılabilir bir tarafını göremedim. 🤔

Son olarak da eklentiyi ufak da olsa kendimize göre uyarlamamız için bir kaç opsiyon verilmiş.
Bu opsiyonlar,

  • Resim uzantısı ( .png veya .pjg )
  • Seçenekler için kısayol atayabilme,
  • Ekran görüntüsü yakalama süresi değiştirebilme ( 3s, 5s )
  • Son ayar olan resmin kayıt edileceği yerin seçimini kaldırmışlar ve sonraki sürümlerde olmayacağını belirtmişler.

Toparlayacak olursak, basit küçük bir eklenti gibi görülse bayağı fonksiyonel bir eklenti. Tabiki 90% kullanıcılar web sayfasının tam ekran görüntüsü yakalamak için (Capture entire page) seçeneğini kullanacaktır.

Örnek olarak alınmış ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz.

“Web siteleri tam ekran görüntüsü alma” üzerine 1 yorum

  1. Onur ÖZER dedi ki:

    süper, sonunda çözdüm 1 haftadır uğraşıyorum. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir